« Svibanj 2024 »

AMFORA
Autor: Nikolina Milat, 11. 6. 2021.

Učenici 3.c razreda u srijedu 2.6. proveli su dan u Arheološkom muzeju. Tema integriranog dana bila je Amfora. O tome kako su se proveli toga dana ispričala vam je Lana Ljubić. Pročitajte i uživajte u radovima 3.c.

Danas smo išli u Arheološki muzej i tamo smo imali nastavu.

Došli smo ispred škole. Troje učenika je išlo u razred i uzelo podmetače za sjesti. Svatko je nosio svoj podmetač. Krenuli smo u Arheološki muzej. Kada smo došli  u muzej učiteljica nas je upozorila da budemo dobri i pazimo na muzejske izloške. Cijela nastava nam je bila u dijelu s amforama i tema nam je bila amfora.

Prvo smo imali hrvatski jezik. Trebali smo opisati amforu. Mogli smo raditi sami ili u paru. Neki su pročitali svoje sastave. Oni koji ih nisu završili mogli su ih završiti kući.

Nakon hrvatskog jezika imali smo matematiku. Govorili smo o tome koliko može stati nečega u neku amforu, koliko litara ulja ili kila pšenice. Prvo nam je učiteljica zadavala zadatke, a onda smo mi jedni drugima zadavali zadatke. Baš smo uživali smišljati računske priče.

Na likovnom smo s ugljenom crtali amfore. Zadatak nam je bio s ugljenom prvo nacrtati veliku amforu. Kada završimo, trebali smo odabrabrati manju i isto je nacrtati. Radove smo ponijeli kući.

Poslije likovnog smo imali marendu. Na marendi smo bili u dvorištu ispred ulaza u zgradu muzeja.

Na prirodi smo govorili godine i trebali smo pogoditi koje je to stoljeće. Sami smo mogli izabrati onoga tko će odgovoriti na pitanje, ali nismo mogli prozvati one koji su bili već odgovorili.

Na kraju smo prošetali vanjskim dijelom muzeja. Učiteljica nas je pitala neka pitanja da vidi jesmo li nešto zapamtili od prošlog puta kad smo bili u ovom muzeju. Također smo čitali podatke o izloženim predmetima, kojih je jako puno iz Salone.

Vratili smo se ispred škole i otišli smo kući. Jako mi se svidjela ova drugačija nastava i jedva čekam imati još jednu ovakvu nastavu.

Lana Ljubić 3.c

AMFORA

Amfora je star i poseban predmet.

One služe za prenošenje ulja, vina i pšenice. Amfore su napravljene od gline. Neke od njih su potonule u more. Na njih su se zaljepile školjke. Amfore su u moru stajale tisuće godina.

Jedva čekam opet vidjeti amfore.

Ante Lesic, 3.c

AMFORA

Danas sam vidio najljepšu amforu u mom životu.

Amfora je izrađena od gline, narančasto-smeđe je boje i ima ručke. Jako je velika, ima 200 kg. Koristili su ih Grci i Rimljani. U njima su prenosili žito, vino i ulje. Neke amfore su pronađene u moru. Ljudi su ih izvadili i sada su u muzeju.

Amfore su mi jako drage i lijepe.

Marko Pupić, 3.c

AMFORA

Danas smo u Arheološkom muzeju i proučavamo amfore.

Amfore su jako stare posude koje su se koristile za prijevoz i čuvanje: pšenice, ulja, vode, vina i drugih predmeta. Neke amfore su bile velike, a neke male. Prvi su ih počeli koristiti Grci, a kasnije i Rimljani. Nalazimo ih u moru, jer su se prevozile brodovima. Prekrasne su rozo/smeđe boje, a po sebi imaju bijele školjkice, jer su dugo bile u moru.

Tako smo proveli dan u muzeju. Lijepo smo se zabavili i nešto novo naučili.

Tara Beata Brnabić, 3.c

AMFORA

Amfora je predmet u muzeju, jer je jako stara, preko 1000 godina.

Služila je za prenošenje vina, pšenice, ulja. Napravljena je od gline. Velika je. Smeđe je boje. Ima ručke na sebi. Koristili su ih Grci, davno. Posebna je, jer je dobro očuvana. Sviđa mi se kako izgleda.

Bio je to zanimlji i poučan dan u muzeju.

Maša Lupi, 3.c