Ljepote prirode u Japanu živo su prisutne u njihovoj tradiciji i kulturi kroz proljetne svečanosti uživanja u cvatu trešnje. Tako u Japanu postoji više od dvije stotine sorti trešanja koje ne daju plod, ali se uzgajaju zbog ljepote i raskoši cvijeta jer cvijet trešnje dobrodošlica je proljeću nakon duge i hladne zime.

Cvijet trešnje se u Japanu naziva sakura i u sebi samo jednom riječju izražava ljepotu, snagu i značenje jednog trenutka u prirodi. Cvijet trešnje simbol je i japanskih ratnika samuraja. 

Prema legendi, za cvatnju cvijeta trešnje zaslužna je božica Ko-no-hana-sakuya-hime, koja krajem zime lebdi iznad golih krošanja stabala trešnje te ih budi svojim toplim dahom i podsjeća da je vrijeme za odijevanje u najljepše cvjetne haljine.

Sakura simbolizira i prolaznost života, a rasute latice na tlu ispod stabla slika su koja podsjeća na snijeg koji nestaje s prvim zrakama sunca. Doba trešnjinog cvijeta u Japanu počinje sredinom ili krajem ožujka i traje do početka svibnja. 

Svoju osobitu naklonost cvijetu trešnje Japanci izražavaju u običaju promatranja i uživanja u cvijetu trešnje kroz hanami.

Danas je hanami nezaobilazan praznik koji Japanci obilježavaju izletima u prirodu kako bi ispod rascvjetanih krošanja slavili dolazak proljeća.

Svečanost hanami popularna je i izvan granica Japana. Otvarajući se prema svijetu Japan je često poklanjao stabla trešnje kao simbol mira i prijateljstva.

Gledati sakure i doživjeti hanami zasigurno je veličanstveno. Trenutak je to ushita ljepotom prirode koji vrijedi prenijeti na papir. 

Ljepotu trešnjinog cvata učenici  2. b razreda  prikazali su u svojim likovnim radovima diveći se ljepoti prirode. Djela njihovih malih i vrijednih ruku u izradi stabala i cvjetova možete pogledati u galeriji.

Skip to content