ŠKOLSKI VRT

NASLOVNA-IZVANŠKOLSKE AKTIVNOSTI

Školski vrt nastao je u suradnji s Udrugom Sunce kao projekt solidarnosti „Školski botanički vrt mediteranskog bilja“ financiran od strane Agencije za mobilnost i programe EU u okviru programa Europske snage solidarnosti.

Vrijednost projekta je iznosila 6.888,00 eura. Suradnik na projektu je bila i Udruga Permakultura Dalmacija koja je svojim specifičnim znanjem podučila učitelje, učenike i volonterke o sustavu dizajniranja vrta vođenog principima Prirode.

Cilj projekta jest da se učenike i učitelje kroz edukacije i aktivno sudjelovanje u izgradnji vrta  osvijesti o problematici onečišćenja okoliša, važnosti solidarnosti i održivog razvoja, te ih poduči o alternativnom načinu življenja koji je u skladu s prirodom. Učenici su se kroz ovaj projekt upoznali s permakulturom kao ekološkom dizajnu koji oponaša prirodne procese.

Učenici su dobili priliku sami vizualizirati konačan izgled vrta, sadržaj i njegovu ulogu u njihovom školskom životu, te pri satu likovne kulture izraditi crteže svoje vizije prema kojima se projektni tim vodio u konačnoj izradi dizajna vrta za uređenje.

Osim edukativnih radionica o podneblju i sadnji mediteranskog bilja te permakulturi, učenicima i nastavnicama na projektu je približena i problematika klimatskih promjena, važnost zelenih površina te održivog gospodarenja otpadom kroz nekoliko edukativnih radionica. Školski vrt osim učenika OŠ Skalice često koriste Udruga Sunce i Udruga Permakultura Dalmacija provodeći razne edukacije i radionice za sve zainteresirane građane. Školski vrt koristila je i Udruga Feniks gdje su kroz stolarske i vrtlarske radionice proveli aktivnosti iz projekta „Zasučimo rukave za mentalno zdravlje“.