PRODUŽENI BORAVAK

Izvanškolske aktivnosti izvode se u slobodno vrijeme učenika i učenici se za njih opredjeljuju prema svojoj želji. Financiranje provodi lokalna samouprava ili roditelji učenika (plaćanjem članarine).
Cilj izvanškolskih aktivnosti je poticati učenike na razvijanje talenata; njegovanje potrebe bavljenja športom i zdravog života; razvijati športski duh i želju za natjecanjem; poticanje društveno poželjnih oblika ponašanja, kvalitetno provođenje slobodnog vremena…
Naši učenici postižu značajne rezultate u mnogim aktivnostima izvan škole.
O NAMA
U školi je organizirana prehrana, vrijeme za učenje, radionice i slobodne aktivnosti.
Kroz kreativan rad učiteljica, učenici usvajaju radne navike, socijalne vještine i uče kako učiti. Kod učenika se razvija socijalizacija, odnos prema sebi, okolini, zdravlju i empatija.


Dijete u školi provodi kvalitetno vrijeme, a o djetetu se skrbe učiteljice tijekom cijelog dana.
U školi je organizirana prehrana, vrijeme za učenje, radionice i slobodne aktivnosti.
Kroz kreativan rad učiteljica, učenici usvajaju radne navike, socijalne vještine i uče kako učiti. Kod učenika se razvija socijalizacija, odnos prema sebi, okolini, zdravlju i empatija.

Razvoj određenih kompetencije odvija se u nekoliko ključnih područja:
- Jezično – komunikacijsko područje
- Matematičko – logičko područje
- Kulturno – umjetničko područje
- Znanstveno – tehnološko područje
- Sportsko – rekreacijsko područje
JELOVNIK - ŠK.GODINA 2024.-2025.

JELOVNIK-RUJAN 2024.
JELOVNIK-LISTOPAD 2024.
JELOVNIK-STUDENI 2024.
JELOVNIK-PROSINAC 2024.
JELOVNIK-SIJEČANJ 2025.
JELOVNIK-VELJAČA 2025.
JELOVNIK-OŽUJAK 2025.
JELOVNIK-TRAVANJ 2025.
AKTIVNOSTI
PROJEKTNI DAN MASLINA

Za školski projektni dan “Maslina” učenici 2.b razreda promatrali su berbu maslina u školskom vrtu učenika predmetne nastave. S učiteljicom su istražili vrste maslina i pogledali proces stvaranja maslinovog ulja.
Uočili su da boja maslinovog ulja varira od tamno zelene do svijetlo zelene, žute boje. Učenici su osmislili dizajn boca za maslinovo ulje i miješanjem akvarel boja nastojali su dobiti zeleno – žute tonove boje maslinovog ulja.
SLATKA JE, MED NIJE,
GORKA JE, PELIN NIJE.




PROSINAC DOBRIH KNJIGA









Djeca koja čitaju i slušaju najbolje priče postaju ljudi koji misle.






Jezično - likovna radionica u sklopu ciklusa Zima.

Početaku nastave u drugom polugodištu razveselili su se učenici produženog boravka.




VALENTINOVO U PRODUŽENOM BORAVKU

Veljača je mjesec zaljubljenih, a što smo bliže Valentinovu to smo još više zaljubljeni u ljubav.
Znaju i djeca da je Valentinovo samo još jedan dan kada se voljenoj osobi pokaže koliko je voljena.
Zbog čega je baš 14.veljače određen kao Valentinovo saznali smo iz legende o Svetom Valentinu.













KAO MAČKA U VELJAČI

Povezanost mačaka sa likovnom umjetnošću datira još u davnoj prošlosti pa slike mačaka nalazimo na papirusima, reljefima iz drevnog Egipta, slikama poznatih umjetnika i skulpturama sa simbolima mačaka. Skulptura egipatske božice Bast s mačjom glavom svjedočanstvo je neiscrpne umjetničke inspiracije i želje da mačka postane dio posebnog štovanja odnosno kulta mačaka.
Čak i legendarni grčki pjesnik Homer u svojim poetskim i filozofskim tekstovima rado je spominjao ova dražesna bića, a rimska književnost je štovala mačke u djelima pjesnika Vergilija i Nazona.
No nama je ipak najpoznatiji Perraultov Mačak u čizmama, a i najdraža priča nam je Mačke iz visokog društva koju smo u formatu priče/slikovnice čitali na nastavi, a po kojoj se snimio i istoimeni Disneyev film.
Koji su dojam na nas, učenike 2.b razreda, ostavile Mačke iz visokog društva, možete vidjeti kako smo ih mi oslikali po uzoru na mnoge umjetnike poput Leonardo da Vinci, Rembrandt, Picasso, Louise Wain koji je bio opčinjen kultom slikanja mačaka.
Ipak naši radovi bliži su likovnom opusu umjetnice Koraljke Polaček i Josipe Križanović.

TKO SU KLAUNOVI?

Učenici 2.b razreda prepoznaju klaunove kao smiješne zabavljače čupave i šarene kose, šarene odjeće, prevelikih cipela i crvena nosa. Zbijanjem šala, najčešće na svoj račun, mimikom i raznoraznim glupiranjem jamče dobar provod zato ih i mi najmlađi volimo.
Prvi klaunovi datiraju još od 2400 godina prije Krista, dok naziv dolazi od islandske riječi ‘klunni’, što označava nespretnu osobu.
Različite umjetničke prakse nekada su se smatrale klaunove umjetnošću i tu možemo ubrojiti grčke i rimske svečanosti, talijansku commediju dell’arte, ulične lakrdijaše pa sve do do suvremenog klauna bijelog lica i vrata, ekstravagantne odjeće i sofisticiranog karaktera, kojeg je osmislio engleski klaun i pantomimičar Joseph Grimaldi 1801., a kasnije su dizajnirane i druge vrste klaunova poput August koji ima ružičasto, crveno ili žutosmeđe lice, a po karakteru je anarhist, šaljivdžija ili budala.
Klaunovi su jednostavno stvoreni da nas nasmiju i zabave. A naši će klaun, osim zabave, potaknuti i razvoj učeničkih vještina na različitim područjima prepoznavanja i prikazivanja emocija, socijalizacije, kreativnosti, jezičnog izražavanja i fine motorike.
Djeca su s oduševljenjem komentirala osobnosti svojih klaunova od blagog i smiješnog do zastrašujuće ružnog izraza lica, ali i svoje doživljaje klauna od ranog djetinjstva, kao i strah koji se stvorio kod njihovih roditelja.
Naši klaunovi su ipak šareni i veseli te svojim bojama tjeraju mračnu i hladnu zimu.
Kao prvaši klaunove smo slikali tehnikom tempera i to s prstima, a kao drugaši smo ih oblikovali u ukras koji smo s oduševljenjem ponijeli kući da se zabavimo preko praznika.




MAŠKARE U NAŠOJ ŠKOLI

Maškare su vesela tradicija maskiranja koja obuhvaća šarene kostime, maske i zabavne običaje iz daleke prošlosti Hrvatske.
Na pokladni dan, učenici su se prisjetili nekih naziva kao što su maskenbal, poklade, fašnik i karneval, a oni su ujedno i lokalni nazivi za narodno slavlje kojim se obilježava skori kraj zime i početak proljetnih dana.
Tijekom ovog veselog razdoblja svatko ima priliku postati netko drugi – ratnik, princeza, pčelica, žena-mačka, superman, zebra ili junak iz crtića i serija.
Naše maškare “okušale” su sreću u igranju tombole. Toliko nestrpljenja, želje i uzbuđenja bilo je prilikom traženja izvučenog broja na listiću, a nagradnu tombolu izvukla je Nora, učenica prvog razreda i osvojila slatki paket.
Tombolu iznenađenja osvojio je Petar, učenik 3.razreda.
Učiteljice su se pobrinule da su u ovoj igri svi pobjednici pa su nakon tombole djeca uživala u grickalicama i krafnama.
Gradski karnevali postali su izuzetno popularni u Hrvatskoj, a kod nas u školi Ples pod maskama postao je školska tradicija.
Toj tradiciji naše povorke treba dodati i Krnju, najvećeg krivca za sve loše što nam se dogodilo u učionici i školi pa smo mu sastavili osudu koju su čitali učenici prvog i drugog razreda.
Naš Gripko kriv je za gripu od koje se ove godine puno bolovalo, za svađe i razmirice, za pokoju ružnu riječ koja nam “izleti” iz usta, za lošu ocjenu, za glupiranje i loše ponašanje, ali i za izgubljene knjige i domaće zadaće.
Krnju i brige su spalili, a djeca kao djeca nastavila su slaviti uz ples jer, kako kaže pjesma, život je maskenbal.
“Danas je fašnik, veseli dan,
dajte nam nešto, idemo van.
Vesele tu smo maškare mi,
pjevajte s nama zajedno svi.
Ludujmo, plešimo, pjevajmo u glas,
nek’ radost prati i nas i vas.”
















Rascvjetano proljeće

Proljeće stiže i priroda se budi. Svojim buđenjem proljeće nam donosi mnoštvo šarenog cvijeća. Kako učenici vide cvijeće tako svoj doživljaj prenose i stvaraju na papiru ili u prostoru.
Djela naših malih ruku pogledajte u galeriji jer smo za Međunarodni dan cvijeća pripremili malu izložbu učenika produženog boravka od 1.- 3. razreda.




